Tarihi

LAPTA (LAPITHOS – LAPETHOS)

Girne’nin 14 km batısında , Girne sıra dağlarının  1024 metre yüksekliği ile en yüksek tepesi olan Servili Tepe (Selvili Tepe - Kyparissovounos)’nin kuzeyinde ve  Girne – Güzelyurt anayolu üzerinde yeralan büyük bir yerleşim yeridir. Dağ yamaçlarından  sahile kadar yayılmış olan Lapta’nın yüzölçümü 18.3 km2 dir. Tarih boyunca Lapathos , Lapethia , Lapethos , Lapida , Lapitho , Lapithos , Lapthia , Lambousa , Imeroessa ve Lapithea adları ile anıldı. Lapta, deniz ve dağ arasına amfitiyatro şeklinde kuruludur. Deniz düzeyinden ortalama yüksekliği 250 metredir. Batısında Karşıyaka (Vasilya- Vasileia) ve  doğusunda Alsancak (Karava - Karavas) ile komşudur. Lapta ;  fiziki konumu, yemyeşil dağları, gür bitki örtüsü, ılıman iklimi  ve bol suyu ile Kıbrıs’ın en güzel yerleşim yerlerinden biridir.
1974’ten önce Lapta;  Kıbrıs standartlarında büyük bir yerleşim yeri olması ve  nüfusunun fazla oluşu  nedenleriyle yedi ayrı bölgeye (semt - muhtarlık) ayrılmıştı. Rumların yaşadığı 6 bölgenin idari sınırları ,  o mahallerdeki kiliselerin varlığı temel alınarak saptanmıştı  ve o bölgeler Rumca “kilise bölgesi” anlamına gelen “enoria” adıyla söylenmekteydi. Yedinci bölge ise Türklerin yaşadığı bölgeydi . Bu bölge “Türk Mahallesi” olarak bilinirdi ve muhtarı Türkler tarafından seçilirdi. 1974’ten sonra Lapta’daki eski Türk Mahallesi dışında kalan 6 mahallenin (muhtarlığın) isimleri Lapta Türk Belediyesi tarafından değiştirilmiştir .

Kasabanın çalışan kesiminin büyük bir kısmını memur ve işçiler oluşturmaktadır. Geriye kalanlar ise turizm sektörü ve küçük sanayi işletmelerinde çalışmakta veya tarım , hayvancılık ve balıkçılık ile uğraşmaktadır.

AGIOS THEODHOROS STRATİLATİS KİLİSESİ

Lapta’nın batısında, Agios Theodhoros (halk dilindeki söylenişi ile AYTORO) Mahallesi’nde bulunmaktadır.

AGIOS LOUKAS (APOSTOLOS LOUKAS – APOSTLE LUKE – AYLUKA) KİLİSESİ

Kilise ; Agios Theodhoros Kilisesi’nin 2 km doğusunda , kasabanın ortasındaki eski köy meydanında , aynı adı taşıyan mahallede inşa edilmiştir. Agios Theodhoros ve Agios Lucas kiliselerinin arasında Lapta’nın eski Türk Mahallesi yer almaktadır. 1850 yılında inşa edilen bu kilise , günümüzde Kıbrıs Sanat (Cyprus Art) Galerisi olarak kullanıldığı için bakımlı ve çok iyi durumdadır. Kilise binası 2006 yılında hayata geçirilen Girne Müzik Eğitim Merkezi Lapta Bale ve Dans bölümü tarafından da eğitim amaçlı kullanılmaktadır.

agia anastasiaagia paraskeviagios loukasagios minasagios theodhorosmanastir bina1manastir bina2mezarlik kilisetios prodromos

AGIOS MINAS (SİNARİ  - SİNAR) KİLİSESİ

1843 yılında inşa edilen kilise Lapta’nın doğusunda , aynı adı taşıyan mahallededir .

AGIA ANASTASIA KİLİSESİ

Lapta’nın ortasında bir kale gibi yükselen görkemli bir  kalker tepesinin zirvesinde , daha önce aynı yerde bulunan eski bir kilisenin temelleri üzerine XIX. yüzyılın sonlarında inşa edilmiş modern  bir kilisedir .

AGIA ANASTASIA KİLİSESİ VE MANASTIR BİNALARI

Agia Anastia Kilisesi’nin bulunduğu tepede bir zamanlar Rum Erkek İlkokulu ve manastır binaları bulunuyordu . Lapta Belediye Binası’nın bulunduğu bölgede yeni bir ilkokul binası yapıldıktan sonra tepedeki ilkokula ait bina boşaltılmış ve manastır kompleksine dahil edilmişti . Manastır binaları EOKA terörünün son yıllarında (1958-59) EOKA militanlarının İngiliz askerleri ile giriştiği çatışmalarda yanarak tahrip olmuş ve uzun süre atıl durumda kalmıştır. 20  Temmuz 1974’ten     sonra     kullanılamaz  durumda olan  bu  binalar bir turizm şirketi tarafından kiralanarak , “Anastasia Resort” adlı  turistik tesislere dönüştürülmüştür.

AGIA PARASKEVİ KİLİSESİ

Agia Paraskevi Mahallesi (günümüzde Başpınar Mahallesi)’nin yüksek bir yerinde , yıkılmış eski bir kilisenin bulunduğu yere 1892 yılında inşa edilmiştir. Yeni kilisenin inşa edildiği yıl ,  kilisenin kuzey giriş kapısının üst kısmındaki demir parmaklıkta yazılıdır. Lapta’daki  mahalle kiliselerinin en yenisidir.

TIMIOS PRODROMOS
 (KUTSAL PRODROMOU – AGIOS IOANNIS PRODROMOS) KİLİSESİ  (ST.JOHN KİLİSESİ – VAFTİZCİ YAHYA KİLİSESİ)

Lapta’nın merkezinde, aynı adı taşıyan mahallededir. Yol düzeyinden yüksek bir platform üzerine  XVIII. yüzyılın ikinci yarısında inşa edilmiştir. Bazı kaynaklarda kilisenin inşa tarihi olarak 1750 yılı verilmektedir. Lapta’daki  mahalle kiliselerinin en eskisidir. İkonastasisi Kıbrıs ağaç işçiliğinin en mükemmel örneklerindendir.

PANAGIAS AIRKOTISSAS (PANAYA AYİRGODİSSA) MEZARLIK KİLİSESİ

Lapta’nın kuzeyindeki “Oteller Bölgesi”nde , Girne-Güzelyurt anayoluna çok yakın bir yerde , Chateau Lambousa (Şato Lambusa) Oteli’nin  girişinde yer alan bir mezarlığın içerisindedir . Bakire Meryem’e adanmış olan  kilisenin girişine konulmuş levhadan anlaşıldığına göre  1974’ten sonra harap ve bakımsız durumda olan kilise , Celebrity ve Şato Lambusa otellerinin sahibi olan Aziz M.Kent tarafından restore edilmiş, Lapta Belediyesi tarafından düzenli olarak temizlik ve bakımı yapılmaktadır.

AGIOS PAVLOS KİLİSESİ

Agios Pavlos Kilisesi Lapta’nın doğusunda, St.Hilarion Kalesi’ne giden toprak yolun 5.kilometresindeki bir pınarın yanındadır . Kesin inşa tarihi bilinmeyen bu kilise günümüzde  tamamen yıkılmıştır. Bu nedenle “Yıkık Kilise” olarak da bilinir.  Sadece üzerinde fresk izleri bulunan kuzey duvarı ayaktadır.

logo blackqr codeSizlere daha yakın olmak ve ihtiyaçlarınızı en kısa zamanda tamamlamak için web sayfamızdan yararlanabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz

Twitter

Twitter response: "Could not authenticate you."

Kampanya ve ek bilgiler için kullanılacak alan...